Základní škola Na Pražské 1543, Pelhřimov, 393 01, tel.: +420 565 323 952, email: reditel@zs-prazska-pe.cz

 

Seznam žáků 6.A


 

1.     Bank-Bedey Darina

2.     Blažková Veronika

3.     Budík Daniel

4.     Dvořáková Aneta

5.     Fiala Roman

6.     Fikar Matěj

7.     Frýzová Klaudie

8.     Hurda Petr

9.     Jelínek Adam

10.   Kočí Adam

11.   Kölblová Eliška

12.   Krbová Patricie

13.   Kuběnová Klára

14.   Kuběnová Pavlína

15.   Moravová Monika

16.   Novák Tomáš

17.   Pichl Ondřej

18.   Poul Jan

19.   Prokop Jáchym

20.   Prokopová Lucie

21.   Slavík Tomáš

22.   Štursová Tereza

23.   Tomšů Kateřina

24.   Vích Adam

25.   Vlachová Anna

26.   Žluč Daniel

27.   Zerzáňová Renata

 

 

0

7:00-7:45

1

8:00-8:45

2

8:55-9:40

3

10:00-10:45

4

10:55-11:40

5

11:50-12:35

6

12:45-1330

7

13:40-14:25

8

14:35-15:20

9

15:30-16:15

Po

 

Ov

 

Čj

 

Tv

Aj

 

Z

Uč.Z/D

 

Vv

Uč.VV

Vv

Uč.VV

 

Út

 

Ls

Aj

 

Čj

Čj

F

Uč.F

D

Uč.D

 

SM

SM

Sph

 

M

 

M

 

Poz

 

Poz

Přp

St

 

M

Čj

 

Aj

 

Tv

 

Z

Uč.Z/D

Uč.Př

 

 

 

 

Čt

 

Čj

 

M

Aj

 

D

Uč.Z/D

 

 

 

 

 

 

M

Čj

 

F

Uč.F

Uč.Př

NNJ

Hv

 

 

 

 

 

 

Finanční  rozvaha  žáka tř. 6.AB na  šk. rok  2016 – 2017

Akce

Termín

Předpokl.  částka

Termín  platby

Pracovní sešit AJ

září

130,-

říjen

Pracovní sešit NJ (pro žáky navštěvující nepovinnou NJ)

září

130,-

říjen

Konverzace s rodilým mluvčím

září – červen (1x měsíčně)

200,- (20,- x za měsíc)

hotově (vždy 20,-)

Exkurze do Anthroposu a na Pálavu

 

září

550,-

říjen

Beseda s cestovatelem

listopad

30,-

listopad

Výlet - předvánoční Vídeň (podle zájmu žáků)

listopad

500,-

listopad

Lyžařský kurz

 

 

březen

3300,- (+ 1300,- na vleky hotově, na místě)

leden (1500,- záloha)

březen (doplatek)

Jazykový kurz AJ Moraveč  (pro zájemce)

duben

550,-

duben

Jazykový kurz NJ Moraveč (pro zájemce)

duben

550,-

duben

Pomůcky (sešity + VV)

duben

300,-

duben

Příspěvek na SRPDŠ

duben

50,-

duben

Školní jazykový kurz Aj (pro zájemce)

květen

50,-

květen

Vystoupení tanečního souboru ZUŠ

červen

30,-

červen

Výlet na Slovensko

červen

1000,-

červen

Třídní fotografie

červen

28,- (třída)

20,- (skupinky)

červenDějepisná exkurze do Brna (Anthropos, Archeopark Pavlov, Jeskyně Na Turoldu)

Jednoho dne nám pan učitel oznámil, že pojedeme na výlet. Konkrétně tedy do Anthroposu, Archeoparku a Jeskyně Na Turoldu. Strašně jsem se těšil. Jaké to asi bude?

                Ve středu přesně v 6:45 jsem přišel do školy a povídal si s kamarády. V 7:00 hod. jsme usedli do autobusu a vyjeli jsme. V autobuse byla sranda, snědli jsme řízky a sladkosti. Dorazili jsme do Anthroposu, autobus zastavil a my jsme šli parkem. Najednou jsme došli k čtvercové budově, na které stálo „Anthropos“. Vešli jsme do budovy a čekali jsme do 10:00, než budeme moct vstoupit dovnitř. Konečně jsme mohli vstoupit, všude to bylo velké a uvítala nás naše průvodkyně. Procházeli jsme se po jednotlivých patrech a pozorně poslouchali. Bylo to zajímavé, nejvíc se mi líbil veliký mamut, vedle kterého stál ještě jeden prťavý. Také mě zaujal trojhrob, ve kterém byly pohřbeny tři postavy a který je zahalen tajemstvím, kdo vlastně byli ti mrtví.

                Po prohlídce jsme se přesunuli, opět autobusem, do Archeoparku Pavlov. Archeopark stál v kopci, chvíli jsme běhali po krajině a potom vstoupili do budovy. Měli tam spoustu zajímavých věcí, některé se mi opravdu líbily. Nejprve nám před prohlídkou pustili video o vykopávkách v oblasti Pavlova. Zajímavý byl opět trojhrob, který jsme poznali už v Anthroposu, ale tady na něj byl jiný pohled. Naší paní průvodkyně mi bylo líto, byli jsme nabití energií a nedávali jsme moc pozor.

Poté jsme jeli do Jeskyň Na Turoldu. Je tam krásná krajina. V jeskyni to bylo zvláštní, fakt pěkné. Pomalu jsme scházeli dolů, hlouběji do jeskyně a poslouchali výklad. Na každém patře byla nějaká vtipná postava. Nejlepší byl čert. Prý do této jeskyně vždy v listopadu přilétá více než 300 netopýrů. A najednou jsme koukali na stěnu – byl tam netopýr! Ale paní nám vysvětlila, že se mýlíme, jednalo se o jiné zvíře – vrápence. Na rozdíl od netopýra se při spánku zabalí do svých křídel. Na konci prohlídky nám bylo sděleno, že při návratu z jeskyně musíme vyšlapat sto schodů, abychom se dostali nahoru. Ale máme být prý v klidu, ten poslední schod je směrem dolů J.

Cesta zpátky byla příjemná.

Matěj Fikar

Nejvíc se mi líbilo v Brně v Anthroposu. Nejhezčí byl mamut, na tuhle vzpomínku, že jsem viděla mamuta v životní velikosti, nikdy nezapomenu. Nejhorší bylo to, jak jsme v Archeoparku a v Jeskyních Na Turoldu neposlouchali a řvali jak o závod. Mrzí mě také to, že se někteří nepodívali v jeskyni na vodu, protože někdo vymyslel, že se tam chodí po pěti a průvodkyně marně čekala na ostatní.

                Ale i přesto, jak jsme zlobili a hlučeli, tak jsem si celý výlet užila. Celou dobu jsme si povídali o pravěku – o australopitékovi, homo habilis, homo erectus, homo sapiens, homo sapiens sapiens a o slepé vývojové větvi ve vývoji člověka – o člověku neandertálském. Povídali jsme si také o tom, jak se kdysi dávno lovila zvěř, co se lovilo, jaké se používaly nástroje, jak se nástroje vyráběly, jak naši předci bydleli, jak chodili oblékaní. Klárce se podařilo najít kousek pravěkého pazourku a moc se mi líbilo, že nám paní průvodkyně v jeskyni dovolila fotit.

                Celý výlet se mi moc líbil a to proto, že jsme byli celá třída spolu jako jedna velká rodina…

Patricie Krbcová

 

Líbilo se mi v jeskyni, ale nelíbilo se mi, že jsme byli hluční. V Anthroposu se mi nejvíc líbil mamut, který je vysoký čtyři metry. A před Archeoparkem se mi líbila ta budova, jak byla postavená. Celkově to bylo moc zajímavé. A překvapilo mě, že měl mamut tak velké mládě a že pravěcí lidé se už uměli holit a že se jim malá rána dokázala rychle zahojit. A v Archeoparku se mi líbil desetiminutový film, který nám pouštěli před samotnou prohlídkou. A líbily se mi malé sošky připomínající zvířata, byly moc krásný. Byla jsem ráda, že jsme měli možnost tohle všechno vidět. A líbil se mi moc i vrápenec malý J.

Anna Vlachová

Cesta do Brna byla Cesta do Brna byla docela dobrá a docela jsem se bavil. V Anthroposu se mi nejvíce líbil model mamuta v životní velikosti s malým mamuťákem. A ještě se mi líbila přednáška o pravěkých lidech, ve které jsem se dozvěděl, jak byli velicí, kolik vážili, jak žili, kde žili a co jedli.

                Potom jsme jeli autobusem do Archeoparku, tam to bylo super, nejvíc se mi líbily pazourkové nástroje. Hodně dobrá byl ukázka vykopávky, pak jsme jeli do Jeskyň Na Turoldu. Tam se mi líbilo nejvíce. V jeskyni byla dřív voda, takže byla hezky vymletá. Byly tam různé obrazce a krystaly. A když jsme sešli úplně dolů, tak jsme viděli vodu. Jeskyně byla trochu zničená, protože do ní kdysi vnikli vandalové. A pak nás nečekalo nic jiného než cesta nahoru. Na cestě nazpátek bylo sto schodů a když jsme je vyšli, viděli jsme na stěně vrápence malého. Potom jsme vyšli z jeskyně a šli jsme do autobusu. A všem se nám chtělo na WC. Nakonec jsme stavěli až v Humpolci. Pak už jenom cesta do Pelhřimova, tam si pro mě přijel taťka a jeli jsme domů…

Dan Budík

Jeli jsme na výlet do Brna. Když jsme přijeli do cíle – Anthroposu, šli jsme přibližně sto až dvě stě metrů parkem a najednou jsme uviděli velkou budovu, do které jsme vešli. V hale na nás uvítala kostra lva, kostra australopitéka, kterému se říká Lucy a dva pravěcí lidé. Pověsili jsme si bundy do šatny a šli jsme na prohlídku. V první místnosti bylo hodně koster, pak mne zaujalo jedno místo, kde ležel velký hroch. Byl mrtvý a to mě mrzelo, protože mám rád hrochy. Dále jsme šli do druhého poschodí, tam jsme mohli vidět velkého mamuta a u něho byl malý mamuťák, byl roztomilý. Také jsme viděli trojhrob, Věstonickou Venuši, Moravskou Venuši, pohřbívání ve skále, tábořiště, jaké příbytky měli v pravěku, opuštěný tábor, jeskynní malby a mnoho dalších věcí.

                Pak jsme přejeli do Jeskyní Na Turoldu. Viděli jsme tam sklíčka, která chrání jeskyni před pohybem skalního masivu, kdyby se sklíčko rozbilo, je jasné, že se jeskyně hýbe. Byly tam kameny ve tvaru žraločí tlamy, prostor s vodou a také pohádková jeskyně, tam bylo spoustu tvarů, které připomínaly  pohádkové bytosti.

                Výlet se mi moc líbil a hodnotím ho pěti hvězdičkami J.

Ondřej Pichl

 

Vyjeli jsme v sedm hodin, jízda probíhala klidně, někdy hlučně. Jako první jsme navštívili Anthropos. Šli jsme tam pod kaštanovými stromy, až jsme došli k veliké budově, kde byl v druhém patře mamut v životní velikosti. Asi hodinu jsme čekali na prohlídku a já si koupil pazourkový čepelový hrot. Pak začala prohlídka. Byl tam vystaven člověk v maximální výšce 120 cm, byly tam také vystavené pazourky, kostry různých zvířat a lidí a ve vitrínách byly lebky našich předků. Ve třetím patře byly různé jeskynní malby a také jsem viděl trojhrob. Ve druhém patře byl model mamuta, měřil čtyři metry.

                Po Anthroposu jsme jeli do Archeoparku v Pavlově. Byly tam vykopávky zvířat, různé druhy pazourků a různé keramické modely zvířat a keramické Venuše. Když jsme odcházeli, tak jsem si koupil pamětní minci s Venuší

                Pak jsme jeli do Jeskyní Na Turoldu. Když jsme vystoupili, šli jsme asi půl kilometru pěšky. Měli jsme pár minut něco si koupit. Já jsem si koupil avarýn zlatý. Pak jsme se seřadili a vyšli jsme k jeskyni. Po cestě jsem si prohlížel okolní skály. Překvapilo mě, že v jeskyni nebyly krápníky. Ale paní průvodkyně říkala, že je na ně v jeskyni příliš sucho, a proto se tam netvoří. Na začátku cesty bylo napsáno, že se tam fotit nesmí, ale paní průvodkyně nám to dovolila do čtvrtého patra. V pátém podzemním patře byly kamery a tam jsme fotit nesměli. Bylo to tam parádní. Dole byly krystalické útvary, kterým se říká popcorn. V čtvrtém patře byly vystaveny různé polodrahokamy a kameny různých barev.

                Potom jsme se vrátili a šli jsme k autobusu. Po cestě zpátky jsem našel padesát korun, tak jsem si za to koupil ještě jeden avarýn zlatý a pamětní minci. Potom jsem utíkal k autobusu a pak jsme jeli domů.

Adam Jelínek

Jízda autobusem

Vyjeli jsme od školy v sedm hodin. Jeli jsme s panem řidičem Korandou. Sedla jsem si vedle Kláry Kuběnové (za panem řidičem). S Klárkou jsme poslouchaly různý písničky. Zpívaly jsme ssi a malovaly si. Bylo to srandovní. Jeli jsme asi hodinu a půl. A také s námi jeli pan učitel Nechvátal a paní učitelka Fišarová.

Anthropos

Po té namáhavé cestě autobusem jsme šli navštívit Anthropos. Přivítala nás tam mladá paní průvodkyně. Ukázala nám tam kostru australopitéka a další kostry našich předků. Viděli jsme mamutí samici ve skutečné velikosti a její mládě. Mamut by vážil sedm tun a vešlo by se do něj sedm dospělých chlapů. Také jsme viděli kly a zuby mamuta. Viděli jsme také kostry zvířat a pravěkých lidí. Viděli jsme tři Venuše (Venuši moravskou, věstonickou a pavlovskou).

Archeopark

Naše předposlední zastávka byla v Archeoparku. Před ním jsme si zaběhali a hráli si. A když jsme se honily s Klárou, Renatou a Darynkou, tak Klára našla pazourek. Uvnitř jsme viděli mimo jiné tři kostry v písku a Venuše.

Jeskyně Na Turoldu

A naše poslední zastávka byla v jeskyni. Zase nás přivítala mladá paní průvodkyně. Když jsme vešli do jeskyně, tak nám paní průvodkyně řekla:“V této jeskyni, jak vidíte, není žádná železná podlaha.“ V jeskyni jsme viděli figuríny pánů – speleologů – jeden vylézal z díry a druhý seděl na skále, představovali, jak se zkoumají jeskyně, jeden hledá cestu a druhý ho musí hlídat. Když jsme byli v pohádkové jeskyni, tak tam seděl starý čert. Hodně jsem se ho bála, ale dokázala jsem kolem něj projít. A taky byl ten čert jenom vyrobenej.

Hodnocení

Mohlo to být trochu lepší, kdyby kluci nezlobili, když zlobili, tak byl pan učitel naštvaný. No vlastně můžeme za to i my holky. Ale jinak to bylo fajn…

 Lucie Prokopová

Anthropos – paní průvodkyně nám povídala o vývoji člověka. Ta budova měla tři patra, takže toho bylo dost k vidění. Vývoj člověka, jejich potrava, tři mrtví chlapci – jeden ležel na břiše, ten uprostřed ležel na zádech a na druhém kraji ležel muž na boku s rukou na pánvi toho uprostřed. Dál nám povídala o Věstonické Venuši, mamutech a viděli jsme jeskynní malby.

Archeopark – čekali jsme dlouho, než jsme začali s prohlídkou a líbil se mi bílý stan, na který se promítaly siluety pravěkých lidí, kteří pracovali s kůží, vyráběli zbraně, nástroje, textilie. Dále jsme se dozvěděli, jak se pracovalo s různými nástroji. Potom jsme si povídali o Venuších a o záhadách trojhrobu. Také jsme poznávali různá zvířata.

Jeskyně Na Turoldu

Vešli jsme do jeskyně a hned tam byl takový studenější vzduch a paní nás hned upozorňovala, že tam byli kdysi vandalové, kteří jeskyni poničili. Cestou do podzemí tam byly sklíčka, která se musí kontrolovat, kdyby praskly, tak se jeskyně hnula. Cestou jsme potkávali různé postavy, také korály a cestou nazpátek jsme potkali vrápence malého. Přišlo mi, že je tam spousta cest.

Výlet se mi velice líbil, akorát se mi nelíbilo, že jsme museli vyjít sto schodů, i když jeden byl směrem dolů.      

Kateřina Tomšů

Výlet byl skvělý. Nejdřív jsme byli v Anthroposu, tam to bylo úžasný, hodně jsme tam toho viděli, např.: kostry (třeba Lucy), mamuta ohromný velikosti, pralidi (australopiték, homo habilis, homo erectus, homo sapiens – neandrtálec, homo sapiens sapiens). Také jsme tam viděli zvířata. Bylo to tam skvělý! Přinesla jsem si domů hodně fotek. Potom jsme jeli do Archeoparku, ale před tím jsme se chtěli podívat k vodě, ale bohužel cesta k ní nevedla, tak jsme si alespoň před Archeoparkem zaběhali a zahráli si na babu. V Archeoparku to také nebylo špatné, byla tam veliká interaktivní mapa, ale všichni na ni čekali (bohužel i já L), tak se s ní nedalo moc pracovat. V Archeoparku jsme si mohli něco koupit. Mrzelo mě, že jsem tam nefotila. Nakonec jsme jeli do Jeskyní Na Turoldu. Tam jsme si zase mohli něco koupit (já jsem si koupila malý křišťálky). V jeskyni to bylo skvělý. Byly tam různé figuríny – čert, čarodějnice, Baba Jaga atd.. Když jsme vycházeli, tak jsme viděli vrápence malého. Nazpátek domů jsem se v autobuse nenudila. Poslouchala jsem písničky, prohlížela jsem si fotky, které jsem nafotila a některé jsem smazala (nejsem ta nejlepší fotografka J, ale to nevadí).

                Výlet bych celkově ohodnotila devíti body z deseti. Byl úžasný, jen jsem se musela moc teple obléct, ale nepršelo a to bylo dobře. Možná jsme trochu zlobili (já možná taky J)… VÝLET SUPER!!!

Darynka Bank-Bedey

Mně se nejvíce líbilo v Anthroposu, protože tam byl veliký mamut a jeho mládě a i celá prohlídka se mi líbila, bylo to moc hezké, Jenom, co mě mrzí, že tam kluci křičeli a hulákali. A v Archeoparku to také bylo moc zajímavé a jeskyně Na Turoldu byla nádherná, nejvíc se mi líbilo, že paní průvodkyně povídala moc zajímavé věci a díky celému výletu jsem se dozvěděla hodně věcí o pravěku. Celý výlet byl moc nádherný a jsem moc ráda, že nás tam pan učitel a paní učitelka vzali.

Klaudie Frýzová

Jeli jsme do Anthroposu. Viděli jsme tam dospělého mamuta a jeho mládě. Byli tam i různí pravěcí lidé, malby a Věstonická Venuše. Na konci prohlídky jsem si všechno vyfotila. Moc se mi tam líbilo. Pak jsme jeli do Archeoparku, tam byly Venuše, pěstní klíny, různé úlomky kamenů, sošky z hlíny, hrob se třemi lidmi a výbavou. Bylo to tam moc hezké. Nakonec jsme byli v jeskyni, bohužel tam nebyla voda, takže tam nebyly žádné stalagnity, stalagmity ani stalagnáty. I tak tam byla hezká výzdoba, jen mě naštvalo, že jsem neviděla vodníka, někdo si totiž vymyslel, že se tam má chodit po pěti.

Veronika Blažková

V Anthroposu se mi moc líbilo a udělal jsem spoustu zajímavých fotek. Viděli jsme mamuta v životní velikosti a pravé kosti našich předků. V Archeoparku se mi také líbilo, ale někteří měli moc energie a tak začali po sobě házet špinavým tenisákem, který našli. V jeskyni se mi líbilo nejvíc a udělal jsem tam spoustu fotek. Bohužel se část třídy (včetně mě) nepodívala do jedné části jeskyně, protože si nějaký vtipálek vymyslel, že se tam má chodit po pěti lidech. Když jsme se vraceli do Pelhřimova, pokusil se Vojta Hubata zničit sedačku v autobuse, takže naštval pana řidiče. Problém byl, že kluci vzadu strašně řvali a dělali hlouposti, a proto museli pan učitel i paní učitelka několikrát zasahovat. A skoro všichni byli naštvaní, že nejedem do Mc Donaldu.

Petr Hurda

Byli jsme v Anthroposu a paní průvodkyně mluvila o pravěkých lidech. Mně se to líbilo a líbil se mi mamut, jak byl v opravdové velikosti. Pak jsme byli v Archeoparku a tam nám paní průvodkyně vyprávěla o Věstonické Venuši, pazourcích, ale nejvíce se mi líbily Venuše. A nakonec jsme byli v jeskyni Na Turoldu, tam byla zima. A potěšilo mě, že jsme tam mohli fotit. Chodili jsme tam po různých cestách a to mě baví. Docela jsem se bála toho umělého vodníka, ale potom už ne. Když jsem šla k tomu malému rybníku, žádnou vodu jsem neviděla, a tak jsem šla zpátky. Když jsem se kluků ptala, řekli, že tam byla, ale nebyla moc vidět. Nejvíce mě tam zaujaly kameny různých tvarů. Všechno bylo hezké, ale nejvíc se mi líbilo v Anthroposu.

Aneta Dvořáková

 

 

Mně se výlet líbil, ale kluci nemuseli strašit Lucku čertem a taky nemuseli tak řvát. Moc se mi líbil Archeopark a Anthropos a i v jeskyni byla sranda. Užil jsem si to. A vzpomínám na mamuta i Věstonickou Venuši…  

Tomáš Slavík

Anthropos

V Anthroposu se mi líbilo, byly tam lebky, pravěcí lidé, mamut atd. Pak jsme jeli do Archeoparku, tam už to bylo horší. Bolely mě nohy, bylo to tam dlouhé a strašné teplo. Pak jsme jeli do jeskyně Na Turoldu. Tam se mi strašně líbilo, bylo to velmi zajímavé a hezké. Cesta zpátky – skoro celou cestu jsem prospal, takže ani nevím, co se tam dělo, ale vím, že tam byl hluk a nepořádek. Taky jsme mohli jet do Mc Donaldu, ale nejeli jsme a já se tomu nedivím, zlobili jsme. Jinak jsem si výlet docela užil, až na drobné výjimky.

V Anthroposu jsme viděli: mamuta, pravěké lidi, kostry, lebky, obrázky, zvířata, domovy pravěkých lidí a různé nástroje.

V Archeoparku jsme viděli: kamenné nástroje, trojhrob, film, pěstní klíny, zuby, sochy, Venuše a kosti mamuta.

V jeskyni Na Turoldu jsme viděli: vrápence malého, různé kameny, křišťály.

Dan Žluč

Nejvíc se mi líbil Anthropos, tam byl velký mamut, potom se mi líbil Archeopark, tam byl trojhrob a Klára tam našla pazourek. V jeskyni Na Turoldu jsem slyšela i tento příběh – jeden speleolog zůstal sedět na kameni, že bude hlídat a ten druhý šel prozkoumat jeskyni. Ten první pil rum a ani si nevšiml, že druhý muž se dlouho nevrací. Netušil, že muži zhasla svíčka a nemohl najít cestu nazpět. A muž sedící na kameni se rumem opil a začal zpívat a právě zpěv bloudícího muže zachránil, šel po hlase a našel cestu nazpět. A to je důkaz, že i alkohol může člověka zachránit J

Renata Zerzáňová

Jako první výlet byl Anthropos. Bylo to super. Paní průvodkyně nám vyprávěla o nejznámějším australopitékovi – Lucy. Viděli jsme mamuta ve skutečné velikosti a jeho mládě. Dozvěděli jsme se, že dospělý mamut vážil až sedm tun. Bylo to super.

Archeopark – prohlídka nám začala v jednu hodinu odpoledne. Nejdříve jsme se dozvěděli něco o mamutím klu, potom jsme se podívali na kopí a pazourek. Viděli jsme i video o naší historii. Byl to super zážitek.

Jeskyně Na Turoldu – paní průvodkyně nám řekla, co máme a nemáme dělat. Také se zmínila o vandalech, kteří jeskyni poničili. Upozornila nás i na kluzké schody a zem. V jeskyni nebyly krápníky. Chodila jsem jako poslední – já, Páťa a Terka a samozřejmě i pan učitel. Když Páťa fotila, tak tam proletěli dva netopýři. Pak jsme šli do pohádkové jeskyně, tam byl čert a Lucka se ho lekla. Když jsme se vraceli, došli jsme na křižovatku a někdo řekl, že dolů se chodí po pěti. Čekali jsme tam a nakonec jsme se do prostoru s vodou nedostali. Na cestě nazpět nás čekalo sto schodů a viděli jsme vrápence malého. Konečně jsme vyšli ven a šli jsme se podívat na kameny, počkali na druhou třídu a jeli jsme domů. Chci se tam vydat znovu, vynikající výlet.                                                                                                                                                                                                                   Pavlínka Kuběnová       

Projektový den pro šesté a sedmé třídy na ZŠ Na Pražské

Ve středu 2. listopadu 2016 jsme měli projektový den. Nejdříve nás čekala přednáška z finanční gramotnosti. Přišly za námi dvě paní z ČSOB a seznamovaly nás s ochrannými prvky bankovek. Mohli jsme si je prohlédnout pod UV lampou. Vysvětlovaly nám, jak je důležité dávat si pozor na vše, co se týká peněz. Také nám vysvětlily rozdíly mezi kreditní a debetní kartou a jaký je rozdíl mezi hospodařením s vlastními penězi a půjčenými penězi.

                Potom nás čekala sexuální výchova. Rozdělili jsme se na kluky a holky, pan učitel nás nejdříve seznámil s tématem, potom nám rozdal papírky, na které jsme mohli napsat anonymně jakýkoliv dotaz a zeptat se na to, co nás zajímá. Celou hodinu jsme si povídali o změnách, které probíhají v období dospívání.

                Po sexuální výchově jsme šli ven. Došli jsme až ke kruhovému objezdu Na Pražské a vysvětlovali si zásady správného chování účastníků dopravního provozu, protože i chodci patří do této kategorie. Pan učitel nám vysvětloval, jak se chovat bezpečně na přechodech, jak je důležité dávat si pozor při přecházení vozovky. Také jsme předváděli, jak přecházíme vozovku, zda neděláme nějaké chyby, hodnotili jsme naše chování i chování řidičů, kteří nás pouštěli přes přechod. Potom jsme se rozdělili opět na kluky a holky. Naše spolužačky stály u přechodu poblíž školy, my u přechodu na Strachovské. Počítali jsme auta a chodce, sledovali případné chyby. Také jsme si uvědomili, jak je dobře, že silnice k naší škole je jednosměrná, protože je klidnější, jezdí zde méně aut a chodec je ve větším bezpečí.

                Po dopravní výchově následovala přednáška na téma sexuální výchovy. Do třídy přišla paní, která nám vysvětlovala, co se děje s naším tělem v době dospívání, mluvila o nutných hygienických návycích, dávala nám různé rady. Bylo to moc zajímavé.

                Potom nás navštívila Policie České republiky. Dva pánové mluvili o cyklistech, o nutnosti nošení helem na kolo. Také nám ukázali fotografie a videa dopravních nehod, vysvětlovali nám policejní postupy. Nakonec vybrali žáky, kteří se podrobili alkoholovému testu. Bylo celkem náročné pořádně dýchat do přístroje.

                 A na samotný závěr projektového dne nás čekala beseda na téma finanční gramotnosti, kde jsme si shrnuli vše, co jsme ten den zažili. Projektový den se mi moc líbil, dozvěděli jsme se velké množství zajímavých informací a všechny hodiny byly hodně užitečné…

                                                                                                                                                             Matěj Fikar (6.A)

A ještě několik dalších názorů na Projektový den.

Celý den jsem si užila! Děkuji. (P.Krbcová)

Všechno to bylo nádherný a moc jsem se toho naučila. (K.Frýzová)

Moc se mi to líbilo. Byla to paráda. Nejvíc se mi líbila dopravní výchova, když jsme byli venku i když přišla Policie ČR. (A.Jelínek)

Asi vůbec poprvé jsem se zamyslel nad tím, kolik peněz stojí naše výchova. (J.Prokop)

Moc se mi to líbilo, protože mě zajímají peníze, hlavně to, jak poznat, že jsou pravé. A o sexuální výchově jsme dostali hodně informací o menstruaci, o těhotenství, o miminku. (T.Štursová)

Bylo to super! (P.Kuběnová)

Moc jsem si to užila. Dozvěděla jsem se zajímavé věci o holčičích věcech. (M.Moravová)

Zaujala mě přednáška ze sexuální výchovy. Mnohdy jsem se hodně nasmála s kamarádkou Luckou. Ale byly tam i chvíle, kdy jsme byly hodně zaujaté z toho, co nám paní sdělovala. (K.Kuběnová)

Moc mě bavila finanční gramotnost. Koukala jsem se na peníze pod lupou i pod UV lampou. (V.Blažková)

A nejvíc si pamatuju, jak nám policisté ukazovali teleskopický obušek, líbily se mi i fotografie a videa, která nám ukázali. Prostě všechno. (A.Dvořáková)

Středa 2.11. se mi velice líbila. Dozvěděla jsem se hodně nových věcí, třeba o tom, jak vypadá poškozená bankovka a co říct, když nám ji někdo dá a velice mě to bavilo. (K.Tomšů)     

 
Základní škola Na Pražské 1543, Pelhřimov, 393 01, tel.: +420 565 323 952, email: reditel@zs-prazska-pe.cz