Základní škola Na Pražské 1543, Pelhřimov, 393 01, tel.: +420 565 323 952, email: reditel@zs-prazska-pe.cz
 

Představuje se  třída 9.B.

Začali jsme si dopisovat s kamarády z Dolního Kubína, které u nás přivítáme 19. – 21. května. Společně s nimi navštívíme Křemešník, vylezeme na rozhlednu a projdeme se místní krajinou.  Potom naši návštěvu zavedeme do Pelhřimovského muzea rekordů a kuriozit, do Pekla a na kostelní věž, abychom si prohlédli naše město i panoramaticky. Na další den máme naplánovaný výlet na hrad Kámen, kde chlapcům udělá jistě radost výstava motocyklů. Samozřejmě se také naší návštěvě pochlubíme naší školou a výbornými obědy v naší jídelně. Na hřišti a v tělocvičnách si změříme síly ve vybíjené, fotbálku i florbale.

V červnu pojedeme zase na výměnný pobyt do Dolního Kubína my. Necháme se překvapit, jaký program nám připraví tam.

A nyní malá ukázka ze zdařilých slohových prací.


Nečekaná náhoda

     Na ten den jsem se těšila celý měsíc. Měli jsme jít s mamkou na přehlídku Blanky Matragi. Měla s námi jít i moje dospělá sestřenice, která se na tuto modní přehlídku chtěla podívat již odmalička. Jenže dostala angínu. Moc ji to mrzelo, ale nedalo se nic dělat. Místo toho musela ležet a potit se.

     Týden před přehlídkou, kdy sestřenice onemocněla a my jsme měly jednu vstupenku navíc, jsme začaly hledat někoho, kdo by šel místo sestřenky. Ta nám pomáhala: ,,A co moje mamka?" Ta ale nemohla, měla důležité jednání, které mohlo ovlivnit budoucnost celé jejich rodiny. ,,A co babičky?" Babička Lenka měla zlomenou nohu a babička Věra byla na dovolené. ,,Mamčina sestra nemůže, musí být doma a pomoct své dceři připravit se na přijímací zkoušky." řekla jsem já. ,,No a nemohla bych si ten lístek nechat? Aspoň na památku. Moc,moc prosím," škemrala sestřenka. Moje mamka jí to tedy dovolila ,,Tak si ho nech. Ale neutrhni ten konec. Třeba se uzdravíš."

     Ale dopadlo to jinak, než jsme čekaly. Druhý den jsme dostaly

 Je nám velice líto, že Vám tuto zprávu musíme oznámit, ale je to naše povinnost.Velice uznávaná modní návrhářka Blanka Matragi sem do České republiky nemůže přiletět, protože si nečekaně zlomila nohu a má otřes mozku. Proto se přehlídka musí odložit o jeden měsíc, než se paní Matragi uzdraví. Velice se Vám omlouvá.

 Lístky, které jste si zakoupili na 1.8.2012, automaticky platí na datum 2.9.2012 od 13:00 hodin. Tento dopis přineste s sebou. Doufáme, že se Vám podaří přijít.

 Za Blanku Matragi její tým.

Všichni jsme pochopily, že tento dopis je pro sestřenici záchranou.

     Na přehlídce to bylo úžasné. Všechny ty boty, účesy, make-up .......ale hlavně šaty, ty byly dokonalé!

     Na konci přehlídky měla proslov sama Blanka Matragi. Všem se moc omlouvala za změnu termínu. Ale já, mamka i sestřenka Simča jsme byly šťastné, že to dopadlo takhle.

     Domů jsme si všechny tři odvážely podepsanou knížku a mě mamka ještě přikoupila Barbie s motýlími zelenými šaty.

     Byl to krásný zážitek, na který nikdy nezapomenu.

 

     Vendula Valentová


Slohová písemná práce

(vypravování)

Téma : Nikdy nezapomenu na…

Čarodějnice

   Každý rok 30.dubna na svátek čarodějnic chodíme k mé tetě na zahradu,kde se scházíme s našimi známými a jejich dětmi.Dospělí rozdělají oheň,na kterém si opečeme špekáčky a tety mají vždy nachystané buchty a koláče.Pokaždé pro nás připraví nějakou zábavu a překvapení.Strýc nám vždy vypráví nějakou pověst o čarodějnicích,na kterou se s dětmi moc těšíme.

Nikdy nezapomenu na jednu stezku odvahy.Nejprve jsme si pohráli na zahradě a najedli se.Dospělí nám zatím nakreslili mapu.Pak,když se setmělo,se nás všech jedenáct dětí vydalo na cestu.Prošli jsme zadní brankou zahrady,která vede přímo na polní cestu.Nejstarší z nás-já a můj bratranec jsme šli první.Já svítila baterkou a bratranec určoval cestu podle mapy.Nevěděli jsme,kam cesta vede a co nás čeká na jejím konci,ale drželi jsme se pevně za ruce a věděli,že v cíli bude můj tatínek a strýc.

   Polní cestou jsme se dostali až k lesu.Všude byla velká tma.Začal foukat chladný vítr,který rozhýbal všechny větve okolních stromů.Dostali jsme velký strach.Z lesa jsme slyšeli podivné praskání.,,Co to je…!?Já se bojím…“řekla vystrašeně malá sestřenice a pevně mě chytla za ruku.Všichni hrůzou ztuhli.,,Co když to je čarodějnice…?“zašeptal malý bratránek.Chvíli bylo ticho… .Vtom nám do cesty vběhl vyplašený zajíc.,,Ááááá…!!!“začali jsme křičet a dali se do běhu.

   Za chvíli jsme zastavili.Rozsvítila jsem baterku.Stáli jsme před malou,opuštěnou a oprýskanou kaplí,u které už na nás naštěstí čekali tatínek a strýc.Najednou se nám strašně ulevilo,protože jsme zjistili,že jsme konečně v cíli.Čekalo na nás však ještě jedno překvapení… .

   Mapa nám ukázala,kde máme hledat POKLAD!Naštěstí byl hned za kaplí.Stál tam malý dřevěný křížek.Bratranec si vzal lopatku a hrabal….Najednou narazil na něco tvrdého a nemohl hrabat dál….Všichni byli hrozně zvědaví.Rozsvítila jsem baterku…,,Ááááá!!!“Všichni jsme začali hrozně ječet.V zemi byla zahrabaná lebka!Strýc,který je učitel,nám ale vysvětlil,že je to jenom vypůjčená maketa ze školy.Poté jsme zjistili,že je plná sladkostí.

   Cesta zpátky už byla veselejší a rychle nám uběhla.

   Večer jsme zakončili krásným ohňostrojem.

   By:Aneta Dederová


    Paclík 6.B

                             SLOHOVÁ PÍSEMNÁ PRÁCE

                              (vypravování)

Téma:Příběh podle obrázku

   Pilot formule jedna se proslavil nejen na trati, ale také v bulváru. Německý a rakouský tisk píše o rvačce závodníka a neznámého muže. Christian Klien je policií vyslýchán, existuje proti němu důkaz - kamerový záznam. Během vyšetřování se s Christianem rozejde přítelkyně a nenechá mu v domě žádný majetek.Závodník je z následného soudu a rozchodu tak psychicky na dně, že musí docházet ke psychologovi.

   Blíží se velký závod a jeho fanoušci se dohadují:,,Myslíte, že Klien na závody pojede?´´,,Musíme ho podpořit , a tak přemýšlíme a přemýšlíme, čím mu pomoci.´´

  Jsou poslední dva dny do závodu, ale Christian pořád není dostatečně klidný.Pojede? Nepojede?Hurá! Christian už je na startu - rozhodl se, že to přece jen zkusí.Soustředěně poslouchá:,Tři, dva, jedna, prásk!´´ozve se z pistole.Vozy vystřelují,jak rakety na Mars a Christian je mezi prvními. Z publika se ozývá:,,Koukněte! Christian jede mezi prvními!´´Fanoušci, kteří se nedostali na závodiště, sledují závod u televizních obrazovek. Komentátor nadšeně oznamuje:,,Velký závod F1 právě odstartoval a v čele je náš reprezentant Christian Klien!´´

   Jede se poslední kolo a nezvážní fanoušci ho napjatě pozorují..Christian už má cíl a první místo,,na dosah ruky!´´,,Poslední zatáčka!´´křičí nadšeně komentátor, ,,a Christian je stále ve vedení. Ale ne! Favorizovaný Christian nezvládá levotočivou zatáčku a bourá! Závodníkova formule je tak zmačkaná, že Christian nemůže ven!

´´Prásk! Formule náhle vybuchuje a začíná hořet. Pořadatelé se snaží reprezentanta vysvobodit,ale ani hasiči ne a ne ho dostat z vozidla. Po urputném boji s ohněm a roztrhanou formulí záchranáři popáleného Christiana odvážejí do nemocnice.

   Jeho fanoušci čekají před nemocnicí.Konečně vyjde lékař a říká:,,Pan Christian Klien je z 80% popálený a leží v komatu. Jen čas ukáže, zda to jeho tělo zvládne.´´Diváci jsou plni otázek:Přežije to? Vzbudí se? Bude jako dřív? Bude ještě jezdit?
   Po neuvěřitelných čtyřech měsících prohrává svůj boj o život a umírá… 
Základní škola Na Pražské 1543, Pelhřimov, 393 01, tel.: +420 565 323 952, email: reditel@zs-prazska-pe.cz